Dumą Kazimierza Dolnego są ciekawe spichlerze – cenne perełki dawnej architektury oraz cenne pamiątki, które dostarczają nam wielu cennych wiadomości na temat historii i gospodarki tego miasta. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie obiekty warto zwiedzić w trakcie wycieczki po Kazimierzu?
Kazimierskie spichlerze w pigułce
Kazimierz Dolny, dzięki położeniu nad Wisłą, był swego czasu bardzo ważnym ośrodkiem handlowym. Głównym źródłem bogactwa dla wielu miejscowych było zboże, spławiane Wisłą w stronę Gdańska. W połowie XV wieku Kazimierz nie bez powodu nazywany był Małym Gdańskiem, a pojawiające się tu magazyny na zboże sprawiły, że miasto to pełniło funkcję spichlerza Lubelszczyzny. Do dziś stojące nad Wisłą spichlerze zachwycają swą gotycko-renesansową formą oraz fasadami, którym nie można się oprzeć. W wielu przypadkach widoczne są tu doskonałe wpływy architektury znanej z Gdańska i jego okolic.
Kiedy zaczęły powstawać spichlerze, które dziś są tego nadwiślańskiego miasta? Pierwsze wzmianki na temat takich budowli na terenie Kazimierza Dolnego pochodzą z połowy XVI stulecia. Początkowo były to obiekty drewniane, jednak już pod koniec XVI wieku zaczęły je wypierać murowane spichlerze, często zachwycające swą formą. W drugiej połowie XVII wieku takich spichlerzy było na terenie Kazimierza około 70. Do XIX wieku przetrwało ich kilkanaście, przy czym większość z nich zaczęła spełniać nowe funkcje: fabryk, browarów czy innych obiektów użytkowych. Dziś służą jako muzea, hotele i restauracje, a dzięki stałej opiece, wciąż zachwycają swym pięknym wyglądem. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Najpiękniejsze spichlerze Kazimierza Dolnego
Ciekawych spichlerzy w tym mieście nie brakuje. Gdzie ich szukać? Na ulicy Krakowskiej, której ozdobą jest okazały spichlerz Kobiałki – manierystyczna budowla z XVII wieku, której z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi podczas wycieczki po Kazimierzu Dolnym. Istnym rajem dla miłośników tych budowli będzie jednak nie ulica Krakowska, lecz Puławska. To przy niej znajduje się okazały spichlerz Mikołaja Przybyły, wzniesiony pod koniec XVI wieku. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Przyrodnicze, którego ekspozycja pozwala nam w ciekawy sposób poszerzać wiedzę na temat geologii, szaty roślinnej oraz zwierząt żyjących na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Drugim cennym zabytkiem przy tej ulicy jest spichlerz Krzysztofa Przybyły. Zachwyca też spichlerz Pielka oraz spichlerz zwany Bliźniakiem, będący najprawdopodobniej najstarszym zachowanym spichlerzem w Kazimierzu Dolnym. Interesującym zabytkiem jest też spichlerz Pod Wianuszkiem, wzniesiony w 1680 roku. W XX wieku służył on jako garbarnia, po II wojnie światowej wyremontowano go z myślą o zaadaptowaniu go na potrzeby schroniska młodzieżowego.
Kazimierz Dolny zimą – piękne miejsce na romantyczny wypad za miasto
Kazimierz Dolny to wspaniałe miasto, a jego zabytki zasługują na uwagę. Warto tu spędzić kilka dni i dokładniej zapoznać się nie tylko z pięknymi budowlami nad Wisłą, ale i z wiekowymi świątyniami oraz reprezentacyjnymi kamienicami. Baza noclegowa jest tu doskonale rozwinięta, zatem z zaplanowaniem dłuższego wypoczynku w tym mieście nikt z nas nie powinien mieć większych problemów. A czy warto się tu wybrać? Tak – choćby po to, by w pięknej scenerii podziwiać skarby dawnej architektury.