Ten obiekt przyciąga uwagę zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy chcą się nacieszyć pięknymi widokami. Baszta, dumnie wznosząca się nad doliną Wisły, to jeden z ciekawszych zabytków, jakimi może nas oczarować Kazimierz Dolny. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego warto uwzględnić wizytę na szczycie owej budowli w programie swej wycieczki po mieście?
Losy kazimierskiej baszty.
Baszta, którą można obecnie podziwiać w Kazimierzu Dolnym, jest okrągłą budowlą, wzniesioną z kamienia na przełomie XIII i XIV stulecia. Nazywana wieżą Łokietka, jest w istocie pozostałością po zamku górnym oraz ważnym obiektem obronnym, który przed wiekami miał bronić przeprawy przez Wisłę. Gdy Kazimierz Dolny stał się już ważnym ośrodkiem portowym, dawna wieża zamkowa zaczęła służyć…jako latarnia morska.
Budowla obecnie.
Obecnie baszta ta jest cenną pamiątką dla miłośników średniowiecznej architektury obronnej, których wciąż zadziwia swoimi rozmiarami. Wysokość tej wieży wynosi aż 20 metrów, a jej średnica – 10 metrów. Najbardziej intrygują mury, których grubość osiąga 4 metry. Nie jest to jedyna rzecz, która nam przypomina o obronnej funkcji tego obiektu. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na otwory strzelnicze oraz na wejście do wieży, znajdujące się na wysokości 6 metrów. Dziś prowadzą do niego schody, dawniej jednak wejście do baszty było poważnie utrudnione.
Baszta, z którą sąsiadują ruiny zamku królewskiego, jest jednym z najbardziej znanych zabytków Kazimierza Dolnego. Kto wdrapie się na jej szczyt, ten z pewnością nie będzie żałować. Ten obiekt świetnie sprawdza się jako punkt widokowy, a rozciągające się stąd pejzaże na długo zapiszą się w pamięci każdego turysty.