Dom Konstantego Kifnera jest jednym z ciekawszych zabytków, jakie można ujrzeć na rynku w Kazimierzu Dolnym. Co warto wiedzieć na temat tej budowli? Dlaczego w trakcie wycieczki warto poświecić mu nieco więcej uwagi?
Dom Konstantego Kifnera.
Choć Kazimierz Dolny kojarzony jest przede wszystkim ze stylem renesansowym, na jego terenie nie brak i młodszych zabytków, które mogą oczarować turystów swym pięknem. Jednym z nich jest dom Konstantego Kifnera, kazimierskiego felczera i społecznika. Wzniesiony w latach 20-tych XX wieku, do dziś jest ozdobą miejscowego rynku oraz zabytkiem, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas. Kamienica ta posiada trzy kondygnacje, a jej charakterystycznymi cechami są: spory balkon oraz poddasze o charakterze użytkowym. Co z właścicielami kamienicy? Tym najważniejszym był Konstanty Kifner, który zmarł w 1972 roku. W kamienicy tej mieszkał również Stanisław Jarzmanowski – miejscowy literat i społecznik, który zginął w 1941 roku. Kamienica ta pełniła też ważną rolę w życiu kulturalnym miasta. Mieściła się tu m. in. księgarnia Cholewińskiego, a następnie Dom Książki.
Dzieje budynku.
Kamienica ta znana była również jako zakład fotograficzny Czesława Bakinowskiego oraz galeria, skutecznie przyciągająca miejscowych artystów. Dziś o artystycznej przeszłości obiektu przypomina stojący przed kamienicą pomnik psa Werniksa – miejscowego kundla, którym opiekował się malarz Zbyszek Szczepanek. Kto zajrzy do środka lokalu, ten będzie mógł zobaczyć wiele ciekawych zdjęć kundelków z Kazimierza Dolnego, w gronie których miejsce najważniejsze zajmuje oczywiście Werniks.