Podstakanniki, czyli koszyczki do szklanek, są elementem nieodłącznym tradycji herbaty w Rosji carskiej. W Polsce, zdobyły ogromną popularność w czasach PRL. Obecnie, wyjątkowe egzemplarze tych przedmiotów można podziwiać na wystawie zatytułowanej „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” w Muzeum Sztuki Złotniczej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja.
Ta unikalna ekspozycja jest kontynuacją zapoczątkowanej w październiku 2023 r. wystawy „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce”. Na wystawie prezentowanych jest 86 podstakanników. Większość z nich to wyroby platerowane pochodzące z warszawskich fabryk z przełomu XIX i XX wieku, ale również z innych europejskich wytwórni. Najstarsze eksponaty, będące dziełem srebrnictwa, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku i wykonane zostały jeszcze w carskiej Rosji.
W opinii Izabeli Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Sztuki Złotniczej to najlepsze miejsce do prezentowania 30-letniego dorobku kolekcjonerskiego Wojciecha Kuby. Wśród pokazywanych na wystawie podstakanników, zwiedzający mają szansę podziwiać nie tylko srebrne, grawerowane egzemplarze, ale także przepiękne ażurowe wyroby o niezwykle kształtnych uchwytach i szerokich stopach. Zbiór kolorowych podstakanników zdobionych techniką emalii i efektownymi wzorami geometrycznymi jest elementem budzącym największy zachwyt wśród zwiedzających.