Kazimierz Dolnym jest niezwykle czarującym, choć stosunkowo niewielkim miastem – zdecydowanie skrywa się w nim ogromny potencjał, który wynika z obfitej i ciekawej historii, majestatycznych i urokliwych krajobrazów, licznych zabytków czy przepiękną naturą. Kazimierz Dolny jest obecnie miejscem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym, co nie powinno dziwić.
Wąwozy lessowe.
Wąwozy lessowe, które umiejscowione są na obrzeżach Kazimierza Dolnego, stanowią jego swoistą wizytówkę. Stały się rozsławionymi na całą Polskę baśniowymi wręcz trasami spacerowymi, do których tłumnie przybywają turyści z całej Polski. Warto podkreślić, że od potencjalnych zwiedzających nie wymaga się nadzwyczajnej wręcz sprawności fizycznej – wystarczy odpowiedniej jakości sportowe obuwie oraz to, co przydaje się w każdej sytuacji czy codziennym życiu, a więc zdrowy rozsądek.
Rynek.
Obowiązkowym przystankiem w Kazimierzu Dolnym jest przede wszystkim rynek, który w swej historii sięga czasów średniowiecza. Na rynkowym skwerku podziwiać możemy wspaniałe, renesansowe kamienice o przepięknych freskach i zdobieniach. Jeżeli jednak nie jesteśmy fanami tłumów, lepiej jest odpuścić sobie zwiedzanie rynku w sezonie turystycznym. W miejscu tym możemy także podziwiać liczne występy artystyczne.
Kościół św. Bartłomieja oraz Jana Chrzciciela.
Umiejscowiony w Kazimierzu Dolnym kościół powstał w roku 1325, choć w następnych stuleciach uległ, niestety, poważnemu zniszczeniu, tak więc w 1591 roku został całkowicie odbudowany, a my możemy podziwiać go w obecnym wydaniu. Wewnątrz świątyni znaleźć możemy najstarsze i najlepiej zachowane organy w naszym kraju. Sama budowla cechuje się, przede wszystkim, unikatowym stylem renesansowym.