Sposobów na odkrywanie piękna Kazimierza Dolnego i poznawanie jego historii jest wiele. Można skupić się na ciekawych muzeach lub spichlerzach, można wędrować po lessowych wąwozach oraz wędrować śladem najpiękniejszych willi. Można też w czasie wycieczki po tym mieście skupić się na tych obiektach, które przypominają nam o żyjącej tu przez pięć wieków społeczności żydowskiej. Co warto zobaczyć?
Z kart historii – Żydzi w Kazimierzu Dolnym i ich dzieje
Kazimierz Dolny już w początkach XV wieku mógł się pochwalić prężnie działającą społecznością żydowską. Podobnie jak w wielu innych miastach, tak i w Kazimierzu Dolnym Żydzi zajmowali się głównie handlem oraz browarnictwem. Choć ich losy były zmienne, uzależnione od królewskich zakazów i przywilejów wydawanych naprzemiennie, ich wkład w lokalną gospodarkę był ogromny. W chwili, gdy zaczynała się druga wojna światowa, Żydzi stanowili połowę mieszkańców Kazimierza Dolnego. Wojnę przeżyć miał tylko jeden z nich – Berek Cytryn, któremu udało się ukryć w pobliskiej Bochotnicy. Co stało się z resztą? Ginęli w publicznych egzekucjach oraz w obozach na Majdanku oraz w Bełżcu. Dziś na terenie Kazimierza Dolnego przypominają o nich już tylko nieliczne zabytki, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.
Najciekawsze zabytki na szlaku żydowskim
Wycieczkę śladem społeczności żydowskiej w Kazimierzu Dolnym najlepiej rozpocząć od wizyty w synagodze. Obecny budynek to powojenna rekonstrukcja, dzięki której udało się odtworzyć wygląd synagogi wzniesionej przy ulicy Lubelskiej w połowie XVIII wieku. Dziś w synagodze tej mieści się ciekawa wystawa, dzięki której można zobaczyć archiwalne zdjęcia przedwojennego Kazimierza oraz poznać losy żyjących w tym mieście Żydów. W pobliżu synagogi czeka ciekawa perełka drewnianej architektury. To jatki koszerne, wzniesione przy Małym Rynku na przełomie XVIII i XIX stulecia. Znajdują się one na terenie dawnego getta, które przed wybuchem II wojny światowej wyróżniało się dość gęstą zabudową. Warto też wybrać się na spacer na nowy cmentarz żydowski. Założony w połowie XIX wieku, znany jest z ciekawych macew oraz symbolicznego pomnika, stworzonego z zachowanych fragmentów macew niszczonych przez Niemców podczas okupacji. W poszukiwaniu ciekawych pamiątek po Żydach z Kazimierza Dolnego warto się też wybrać do Muzeum Sztuki Złotniczej oraz do muzeum, czekającego w murach Kamienicy Celejowskiej.
Śladem społeczności żydowskiej przez Kazimierz Dolny
Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Kazimierz Dolny, mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Tanie noclegi można tu znaleźć o każdej porze roku, a liczne atrakcje sprawią, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. To miasto kusi, a panująca tu atmosfera oczaruje każdego.