W malowniczym Kazimierzu Dolnym, położonym nad Wisłą, odbywa się 57. edycja renomowanego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Przez ostatnie cztery dni, ta urokliwa miejscowość przemieniła się w tętniące życiem centrum folkloru, gdzie nie brakuje kolorów, melodyjnego brzmienia instrumentów oraz energetycznego tańca. Dziś jest ostatni dzień festiwalu, którego misją jest ochrona tradycyjnych form muzykowania i śpiewu typowych dla poszczególnych regionów Polski.
– Nasza impreza to wyjątkowa okazja do zaprezentowania sztuki muzycznej artystów ludowych w jej najczystszej, nieprzerobionej formie. Nie tylko prezentujemy tę postać sztuki, ale również ją oceniamy, dokumentujemy i dajemy z siebie wszystko, aby przekazać ją kolejnym pokoleniom. Chcemy, aby te jedyne w swoim rodzaju dźwięki, styl muzykowania i wszelkie elementy z tym związane przetrwały – mówiła na otwarciu festiwalu Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor CSK. To jest pierwsza edycja festiwalu organizowana przez CSK we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury.
Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jest organizowany nieprzerwanie od roku 1966. W czasie jego trwania widzowie mają okazję podziwiać wykonania zespołów, solistów oraz instrumentalistów. Kluczowe jest to, że ich repertuar musi być tradycyjny i odpowiadać regionowi, z którego pochodzą. W tegorocznej edycji swoje umiejętności zaprezentowało 650 artystów reprezentujących 14 województw. Na scenie dominowały tradycyjne gwary zrozumiałe głównie dla mieszkańców danego regionu oraz niemal zapomniane instrumenty.